Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter
Повитиця
Повитиця

Господарям на замітку: як уникнути в насінні рослин-паразитів, що шкодять урожаю

15:15 04.04.2021
503

Незабаром настане пора весняно-польових робіт. Гарний господар заздалегідь дбає про якісний насіннєвий і посадковий матеріал. Адже саме з насінням та саджанцями є велика небезпека проникнення на територію нашої області карантинних організмів, які відсутні на Волині.

Про це інформують в управлінні фітосанітарної безпеки.

До переліку карантинних бур’янів включені усі види роду повитиця, які можуть зустрічатись на території України. Назва – повитиця (латинською «кускута»), походить від арабського слова "keckout", що означає "зв’язувати, пришивати". Видовий склад повитиці досить численний. Для України надзвичайно шкодочинними є 14 видів повитиці – повитиця польова, повитиця біла, повитиця зближена, повитиця південна, повитиця бессарабська, повитиця льонова та інше.

Читайте також: Спочатку сірник, а потім пальник: у Луцьку відбувся квест про газ

Повитиця – карантинний бур’ян, який живиться повністю за рахунок рослини-господаря, на якій паразитує. Повитиці не мають ні коренів, ні листків. Особливо страждають від них польові культури: вика, люцерна, льон, конюшина, буряк, морква, цибуля, картопля та інші. Уражені рослини слабнуть, призупиняють ріст і розвиток, поступово гинуть. Крім того, повитиці часто переносять віруси й хвороби.

На уражених посівах поряд зі зниженням урожаю знижується і якість продукції, послаблюється процес формування кореневої маси в ґрунті. При тривалому згодовуванні засміченого повитицею корму відбувається хронічне отруєння тварин, що впливає на продуктивність тварин, а у випадку тривалого вживання такого корму (30-45 днів) наступає їх загибель. Повитиці є небезпечними для тварин як у свіжому, так і в силосованому або висушеному виді.

Однією із важливих проблем для насінництва сільськогосподарських культур було й залишається очищення насіння від повитиці. Засмічений повитицею насіннєвий матеріал вимагає очищення на спеціальних електромагнітних пристроях, що призводить до великих затрат – вихід кондиційного насіння становить 60%.

Насіння повитиці може бути занесене в регіони, вільні від цього бур’яну, з насінням люцерни, конюшини, моркви, петрушки, буряку, льону, ріпаку, квіткових і інших культур; із сіном, соломою, у тому числі з підстилкою у вантажних автомашинах, із гронами винограду та зеленню.

У системі заходів, які запобігають засміченню нових земель, велике значення має використання для посіву чистого насіннєвого матеріалу сільськогосподарських культур і внесення на поля перепрілого гною. Очищення засміченого насіннєвого матеріалу проводять на різних зерноочисних машинах, у тому числі й на електромагнітних.

Ефективним заходом боротьби з повитицею є дотримання сівозміни з висівом культур, які не уражуються або слабко уражуються повитицею: зернові, соняшник, гарбузові та ін. Крім того, необхідно впроваджувати сівозміну з чистими парами. Для знищення повитиці на необроблюваних землях застосовують контактні гербіциди, які дозволені до використання. Окремі вогнища необхідно скошувати до цвітіння із захватом гарантованої зони. Після чого скошену масу висушити й спалити, з дотриманням усіх протипожежних правил.

Отож, якщо ви плануєте закупити насіння – обов'язково переконайтесь, що продукція пройшла фітосанітарний контроль, який засвідчується актом фітосанітарного контролю та висновком фітосанітарної експертизи. Якщо насіння завезене з іншої області або з-за кордону, воно повинно обов'язково супроводжуватись карантинним або фітосанітарним сертифікатом, що гарантує відсутність карантинних організмів. Дані документи ви маєте право вимагати від продавця на кожну партію насіння.

Загрузка...
Коментарі
Загрузка...
13 квітня
Вчора
11.04.2021
10.04.2021
09.04.2021
08.04.2021
07.04.2021
06.04.2021
05.04.2021