Доплати до пенсій для чорнобильців: роз’яснення жителям Маневиччини
Надали інформацію щодо доплат до пенсій непрацюючим пенсіонерам, які проживають у зоні безумовного відселення.
Про це повідомили на сторінці Маневицької селищної ради у фейсбук з посиланням на сторінку народної депутатки України.
У Міністерстві соціальної політики України спільно з Міністерством фінансів та Пенсійним фондом надали роз’яснення щодо змін під час воєнного стану у пенсійних виплатах і соціальних компенсаціях для людей, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській атомній електростанції.
Уряд розглянув депутатське звернення від 19 листопада 2024 року, яке стосується пенсійних та соціальних доплат для постраждалих від Чорнобильської катастрофи.
Головні причини змін:
1. Скорочення видатків на доплати до пенсій.
Згідно з документом: «Законом №4059 встановлені норми та розміри виплат пенсій і доплат з урахуванням зменшення трансферту з держбюджету на виплату пенсій на 2025 рік порівняно з 2024 роком: з 247,1 до 211,2 мільярда гривень, що на 36 мільярдів менше, ніж у 2024 році.
Реальна потреба для виконання зобов’язань перед громадянами становить 264,6 мільярда гривень».
2. Кількість пенсіонерів, які за рішенням судів отримали доплату за проживання в зоні радіаційного забруднення, зросла з 10 000 (станом на 1 січня 2022) до 141 тисячі людей (станом на 1 грудня 2024). Видатки на фінансування такої доплати за той же період збільшилися у 25 разів: з 51 мільйона гривень до 1,3 мільярда гривень на місяць.
«Уряд на час воєнного стану впровадив низку норм, які мають забезпечити зменшення видатків державного бюджету та справедливий баланс інтересів отримувачів пенсій, враховуючи, що держава повинна забезпечити виплату пенсій у розмірах, визначених законодавством, тим особам, для яких пенсії є основним джерелом доходу», – зазначила міністерка соціальної політики Оксана Жолнович.
Читайте також: Маневицька громада виступила проти зменшення соціальних гарантій чорнобильцям
У зв’язку з цим Уряд запровадив такі зміни:
- Згідно зі статтею 45 Закону № 4059, непрацюючим пенсіонерам, які проживають у зонах безумовного та гарантованого добровільного відселення, доплата до пенсії складає 2 361 гривню за умови, що вони були зареєстровані або працювали в цих зонах до 26 квітня 1986 року або між 26 квітня 1986 та 1 січня 1993 і не змінювали місце реєстрації, а також мають статус особи, постраждалої від Чорнобильської катастрофи.
- Обмеження пенсій, що перевищують 10 прожиткових мінімумів (23 610 гривень), із застосуванням спеціальних коефіцієнтів до суми перевищення, які визначили у Кабінеті Міністрів.
- Призупинення виплат тим, хто змінив місце проживання після відселення із зони радіаційного забруднення.
Національна поліція вже розслідує низку кримінальних справ, які пов’язані із фіктивною реєстрацією. Виявили випадки, коли люди реєструвались у зруйнованих або недобудованих будинках, або десятками в одній квартирі.
«Такі зловживання не лише збільшили видатки бюджету, але й створили соціальну несправедливість. Наприклад, ліквідатори Чорнобильської аварії, які ризикували своїм здоров’ям, часто отримують менші пенсії, ніж ті, хто просто зареєстрований у зоні відселення», – йдеться в повідомленні.
У відповідь на дії уряду у Верховній Раді України створили робочу групу, до складу якої увійшли 6 народних депутатів, які спільно з профільним комітетом та урядом будуть комунікувати для напрацювання справедливих рішень у частині пенсійного забезпечення.
Також планують створити комунікаційну платформу під патронатом керівництва ВРУ, учасники якої будуть відстоювати інтереси громадян-чорнобильців та здійснювати безпосередню комунікацію з урядом для напрацювання узгоджених рішень.
Пропозиції-правки народної депутатки України Ірини Констанкевич скерували до Комітету з питань бюджету щодо збереження без змін доплат непрацюючим пенсіонерам-чорнобильцям.