Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter

Не шукати чергову «зраду», а спільно працювати на благо Маневиччини, - закликає громаду голова РДА Андрій Линдюк

14:30 19.03.2018
923

На шпальтах районної громадсько-політичної газети «Нова доба» вийшло цікаве інтерв'ю з головою районної державної адміністрації Андрієм Линдюком. Отож, про здобутки та плани, мрії та поставленні цілі розповів маневичанам очільник РДА.

- Андрію Олександровичу, пройшов третій рік як Ви працюєте на посаді голови Маневицької райдержадміністрації. З часом легше чи важче керувати районом?

- Однозначно сказати легше чи важче не можу. Я б сказав, що кожен рік був особливим, були інші виклики, тому доводилось вирішувати інші завдання. Так у перший рік, а це був 2015-ий, ключовим завданням були питання мобілізації, формування нових програм соціальної підтримки, особливо демобілізованих. Завжди хотів сформувати такий механізм, щоб не залежно від прізвища керівника району підтримка була автоматичною, щоб за різним дріб'язком не доводилось оббивати пороги чиновників.

От, наприклад, у районі діяла програма матеріальної допомоги на лікування. Тільки раніше було як? Житель району заходить до голови РДА чи районної ради, пише заяву, тоді голова "з барського плеча", роблячи "велику послугу" виділяє з районного бюджету пару сотень гривень. Вважаю це неправильним, адже це кошти не чиновника, а районного бюджету, а тому й не може він сам вирішувати, кому і скільки виділяти.

Тому на сьогодні ми внесли зміни і, по-перше, заяву можна навіть поштою надіслати, а по-друге, розглядає її не голова, а спеціальна комісія, в яку входять і лікарі, і навіть представники громадськості.

У перший рік довелось провести ґрунтовний аналіз роботи всіх сфер життєдіяльності району. Виявилось чимало цікавого, багато чого мене обурило. Намагався самостійно вникнути у всі нюанси життя району. Багатьох це дивувало, когось навіть дратувало, але для себе знав, якщо особисто вникну у всі процеси, то і рішення буду приймати більш правильні.

Відразу було досить важко переконати у необхідності нових підходів до роботи, як депутатів районної ради, так і багатьох керівників, від діяльності яких багато чого залежало. Було чимало невдоволених, багато хто просто намагався заблокувати будь-які наші рішення, видумуючи всякі "казки" і говорячи "а ми так звикли і міняти нічого не потрібно".

І все ж, перетерпів. Витримав чимало всього придуманого опонентами. І, як результат, - тепер вже ми не витрачаємо так багато часу на обґрунтування рішень (які на здоровий глузд і так зрозумілі), а працюємо для реального розвитку району.

- Ви говорите про позитив, про зміни, але якщо запитати у жителів Маневиччини чи вони їх відчувають, то більшість скаже, що жити стало ще гірше. Чому так?

- Логіка в таких відповідях дійсно є. Та, якщо відверто, то це щиро можуть сказати тільки в окремих частинах суспільства. Мені самому дуже не подобається, що зарплата лікарів практично не зростає, а особливо вона є низькою в молодих лікарів.

На жаль, пенсійна реформа не забезпечила суттєвого зростання, а часто і взагалі рівень пенсій є на мінімальному рівні. Але щодо цього, то хотів би, щоб жителі району розуміли, що на районному рівні на ці процеси ми не можемо вплинути. І все ж на державному рівні бачу, що вже приймаються ті рішення, які згодом покращать ситуацію для професійних лікарів.

Щодо пенсій, то тут все і просто, і складно одночасно. Бо ми повинні зрозуміти, що їх рівень залежить виключно від рівня офіційних заробітних плат в країні. Якщо ж на сьогодні більшість працівників у приватному бізнесі отримують мінімальні заробітні плати, а частина взагалі не оформлені, то як має поповнитись Пенсійний фонд? Наведу вам цифри.

У Маневицькому районі офіційно зайнятих є близько 7 тисяч осіб, з яких понад 4 тисячі - це працівники бюджетної сфери, а отримувачів пенсій понад 15 тисяч. Виникає питання - якою може бути пенсія сьогодні?

Ще повсюдно говорять, що через дії влади всі масово почали виїжджати на заробітки за кордон. Але ж по факту українці їдуть у Польщу, Литву, а їхні жителі виїжджають далі на захід - в Німеччину, Англію. Це, насамперед, відбувається через відкритість кордонів. Звичайно, якби у нас зарплата була хоча б в середньому 12 тис грн, то і виїздів було б менше, але вони все одно були б. І маємо усі разом: і влада, і бізнес думати про збільшення доходів українців. Бо як не буде тут працівників, то і підприємці не зможуть заробляти свої прибутки.

- Тому є логічним, що потрібно створювати нові робочі місця?

- Звичайно що потрібно і нові створювати, і ті що є легалізувати. Дуже хотілося б, щоб бізнес у районі був соціально відповідальним. Від того виграла б уся громада. Але маємо зазвичай таку ситуацію, що підприємець з прибутку може і нове авто купити, і нову квартиру, а працівник, завдяки якому з'являється цей прибуток, навіть на велосипед не може назбирати. Це неправильно! Тим паче, на сьогодні ні податкова, ні інші інспектуючі структури не заважають розвиватись. Якщо комусь відомі випадки зловживання, то був би вдячний за таку інформацію.

- Два роки тому у районі було чимало розмов щодо закриття шкіл, скорочення технічного персоналу, зменшення надбавки за престижність. Як у 2017 році розвивалась освіта у Маневицькому районі?

- Дійсно, два роки тому ми почали серйозні, в тому числі і структурні, зміни в освіті. Це багатьом не подобалось. Але ми були впевнені, що залишити все так як було, - це катастрофа. Думаю, кожен в районі пам'ятає, скільки піднімалося галасу через призупинення ряду шкіл в райо­ні. Був період, коли день у день до мене приходило по декілька делегацій - то від батьків, то від депутатів.

Що тільки тоді в мою адресу не говорилось, таке було враження, що через мене села позникають. Але, пройшло 2 роки, і що? Де зникли ті, які мене звинувачували? Багатьом пропоную поїхати, наприклад, у с. Новосілки і запропонувати дітям відновити навчання у їхньому селі. Думаю, ніхто не погодиться. Бо ми робили з думкою про дітей, про їхнє майбутнє, щоб, насамперед, їм було комфортно і цікаво навчатись.

Подібною була ситуація із тією ж престижні­стю для вчителів. Так, ми пішли на те, щоб місяць-два на 5 % її зменшити. Бо розуміли, що так потрібно на той час. Галасу було чимало. І вже у 2017 році, завдяки правильно проробленій роботі відділу освіти РДА практично в єдиному на всю область районі - Маневицькому - вчителі отримували максимальну надбавку за престижність, також 100 % винагороду до Дня знань, а також ми запровадили цілу систему преміювання кращих вчителів. Так, про це зазвичай усі мовчать, бо про позитив у нас не люблять говорити, але це ж факт, який легко перевірити.

Головне, що у 2017 році нам вдалось закріпити те, що ми розпочали раніше. І надалі забезпечуємо школи усім необхідним. Пропоную кожному поспілкуватись із жителями інших громад і запитати, де ще на стільки забезпечуються школи. Коли почуєте відповідь і порівняєте з тим, що є у нас, тоді висновки зробите самі.

У районі батьки вже певно забули, як це щомісячно здавати гроші на утримання шкіл, а перед літом ще і на фарбу та все інше. Для того є влада, щоб готувати школу до навчання. Звичайно, якщо хтось хоче в класі закупити жалюзі, то я не буду категорично проти, хоча зроблю все, щоб за пару років і на ці потреби виділялись кошти з бюджету.

Минулого року ми далі продовжили капітальні та поточні ремонти багатьох шкіл. Активно продовжена заміна вікон на енергоощадні, зокрема в усіх класах школи №1 ім. Героя України Андрія Снітка смт Маневичі вже встановлено нові вікна, а частково додатково встановлено в школах сіл Боровичі, Гораймівка, Куликовичі, Колодії, Троянівка, Чорниж, замінено двері в школах с. Старий Чорторийськ та Копилля.

Так як і обіцяли, усі початкові класи району мають нові класні дошки. Ми продовжили закупівлю комп'ютерної техніки, плазмових телевізорів і розпочали заміну парт на нові. Досвідчені директори шкіл кажуть, що стільки як зараз для шкіл за всі роки незалежності не закуповувалось. І, до речі, це тільки початок.

- Початок 2017 року відзначився тим, що було багато розмов про заклади охорони здоров'я. Дехто навіть говорив, що голова РДА не тільки ФАПи, а й центральну район­ну лікарню закриє, навіть підписи збирали, щоб цього не сталось. Звідки ці всі розмови, адже ж "диму без вогню не буває"?

Доки не почав працювати на посаді голови адміністрації, то і сам так думав. А тепер переконаний, що не просто дим без вогню, а ціле полум'я буває! Коли запитати в кожного пересічного українця чи влаштовує його вітчизняна медицина, то отримаємо однозначну відповідь - ні. Та коли намагаєшся на місцях почати втілювати реформи, то відразу отримуєш великий супротив.

Проаналізувавши стан справ медицини району, побачили, що медичні працівники мають дуже різне навантаження і їхня праця при цьому несправедливо оплачується. Не може отримувати однакову заробітну плату фельдшер, який обслуговує 100 осіб і фельдшер, що обслуговує 800 осіб. Далі вивчили навантаження ліжкомісць в ЦРЛ. І як виявилося, в деяких відділеннях медсестер більше, ніж там буває пацієнтів. Ніяка найзаможніша країна собі такого дозволити не може. Тому було врегульовано оплату праці відповідно до зайнятості і відповідальності медичного працівника. І, зрозуміло, що з'явилися незадоволені.

Тому ми отримали чимало звинувачень, більшість з яких були просто придуманими. І все ж… Завдяки певним діям і правильному розрахунку всі медичні послуги залишилися доступними для населення. Про ніяке закриття медичних закладів у Маневицькому районі не йшлося. І, головне, що прогнози тих, хто пророкував цілковитий завал у сільській медицині району, - абсолютно не збулись.

Більше того, нам вдалось відкрити нове, вкрай необхідне відділення гемодіалізу в Маневицькій ЦРЛ, де не тільки отримують життєво-необхідну послугу хворі, а й створено близько 10 робочих місць для медпрацівників. У всіх сільських радах впродовж 2017 року ми організували безкоштовне обстеження жінок мобільним мамографом, а вже в грудні закупили для поліклінічного відділення ЦРЛ новий стаціонарний мамограф.

Продовжено ремонти ФАПів, зокрема минулого року їх відремонтовано в селах Довжиця, Лісове, Заріччя, а також частково поремонтовано амбулаторії у с. Чорниж та Цміни. Усі амбулаторії Маневицького району отримали нове комп'ютерне і медичне обладнання за кошти Світового банку. Попрацювавши із Волинським обласним ЦЕМД, у лютому минулого року вдалось відкрити додатковий пункт екстреної допомоги в селі Цміни.

Отже, влада в районі не тільки не планує нічого закривати, а навпаки - розвиває медичну галузь та наближує якісні послуги до пацієнта.

- Але ж ліки зараз дуже дорогі і майже недоступні…

- Дійсно, на сьогодні досить складна ситуація в Україні із ціноутворенням на ліки. Але Уряд, зі свого боку, зробив дуже важливий крок, прийнявши програму "Доступні ліки", яка успішно працює і в Маневицькому районі.

Звичайно, якщо на початку і перелік ліків був невеликим, і не всі аптеки погоджувались працювати в цій програмі, десь, можливо, і сімейні лікарі замало інформували жителів про можливість суттєвого здешевлення вартості ліків, то на завершення року все стабілізувалось і чимало людей зрозуміли, що це дієвий крок від Уряду. А якщо наблизитись до району, то це дало можливість вирішити ще одну проблему - отримання компенсації за ліки для постраждалих від аварії на ЧАЕС.

І вже першого числа кожного місяця немає черг біля управління соціального захисту населення РДА. Це ж позитивна зміна? Впевнений, що так, і навряд чи хто у цьому питанні захоче, щоб все повернулось так, як було.

- Що б Ви відзначили у творчому житті району впродовж минулого року?

- У 2017 році ми абсолютно змінили формат святкування найбільшого державного свята - Дня Незалежності, перенісши його проведення із паркової зони до Будинку культури. Два роки тому службою у справах дітей РДА, за сприяння мецената Андрія Біланчука у районі запроваджено до Дня захисту дітей фестиваль "Сонячні долоньки". В минулому році започатковано районне дитяче новорічне свято. Дехто нас критикував за ці ініціативи. Та я переконаний, дитячі емоції варті того, щоб ми організовували різноманітні свята! Впевнений, що ці фестивалі стануть традиційними.

Різноманітних заходів було настільки багато, що їх неможливо усі перерахувати. Проте, як на мене, значним позитивом є те, що нам вдалось фінансово підтримати місцевих авторів.

За кошти Програми розвитку культури, мистецтва та охорони культурної спадщини в Маневицькому районі на 2016-2018 роки відділом культури РДА у 2017 році виділено 45 тисяч гривень фінансової підтримки для видавництва історико-краєзнавчої книги "Там, де в'ється синьо Кормин.." Анатолія Снітка із Гораймівки, книги-пам'яті "Спалах вічності" Марії Волинської із Четвертні, дитячої збірки "Крапельками дощ сміється" Любові Боричевської із Маневич, дитячої збірки "Веселі каруселі" поетеси із Борович Валентини Лисюк. До речі, мало у якому районі є така підтримка.

Переконаний, що про творчих людей ми не повинні забувати. І взагалі, Програма підтримки культури Маневицького району є досить дієвою. Відділ культури РДА організовує участь наших колективів у різних конкурсах та фестивалях, в тому числі і закордонних.

- Які успіхи Маневиччини у 2017 році Ви вважаєте найголовнішими?

- Насамперед, хочу відмітити, у роботі керуюсь тим, щоб започаткувати те, що даватиме ефект не тільки сьогодні, а й служитиме наступним поколінням. Досить приємно, коли той, хто тебе раніше критикував, сьогодні, вже бачачи результати роботи, стає твоїм однодумцем.

Отже, 2017 рік вже залишиться для наступних поколінь як рік, коли ми відкрили сучасний ЦНАП. Виграли великий інфраструктурний проект в рамках Програми транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна, за рахунок чого Маневицький район отримає інвестицію майже 1,5 млн євро, що більше, ніж сумарно за всі роки Незалежності.

Саме в цьому році ми розпочали капітальний ремонт найбільшої школи в районі - школи №2-гімназії смт Маневичі, а за нею розпочинаємо ремонт інших шкіл. Сучасного вигляду набув районний Будинок культури і тепер всі святкування будуть відбуватись там, де це запроектовано ще під час його будівництва.

У 2017 році ми отримали Схему планування району, яка визначає принципові вирішення планування, забудови та іншого використання території району, над нею почали працювати ще 6 років тому. І, до речі, Маневицький район один з перших в області отримав цей документ.

- Напрошується запитання, якщо ж так багато позитиву, то чому більшість жителів району не вдоволені діями влади?

- Часто, спілкуючись з різними людьми, бачу, що в суспільстві є загальний негатив і невдоволення діями влади. В таких випадках завжди ставлю прості запитання: "А що на районному рівні зроблено не так?" "Що б ви зробили по-іншому?" Повірте, конкретної відповіді ще жодного разу не чув. Так, починають говорити, що війна за три дні не зупинена, що корупція процвітає. Тоді ж далі запитую: "А як голова РДА може зупинити війну?". І взагалі, всі визнають, що до 2014 року армія в Україні була знищена і фактично її відновлювали з нуля.

А ще, коли Петро Порошенко став Президентом, і щодня звільняли міста та села на Донбасі, то Путін ввів регулярну армію РФ. Чи міг хтось у світі таке припустити? Та ніхто не міг, тому і маємо таку затяжну війну з Росією. А щодо корупції, то ще простіше. Нехай кожен житель району не мені, а сам собі відповість, коли від нього (неї) чи то чиновники, чи хтось інший вимагав якусь винагороду? Впевнений, що таких випадків останнім час точно не було.

І ще наведу такий приклад. Уявіть, що є будинок, якому вже 40 років, і який капітально ніколи не ремонтувався. І тут сім'я трішки назбирала коштів і вирішує зробити ремонт в одній кімнаті. Можете бути певні, от поки не зробили там ремонт, то і все виглядало більш-менш нормально, а тільки десь суттєво покращилось, то і відразу захочеться, щоб і всі інші кімнати були оновленими.

Так і в країні. Коли в селі жодна дорога не робилась вже 20 років, то й проблем не було, а як тільки зробили ремонт однієї вулиці, а тут ще і ФАП відремонтували, то все старе і розвалене почало дуже різати очі. Обуренню людей немає меж. Бо ж чому не все й одразу робиться? Так у нас сталось і з санвузлом у школі села Велика Яблунька, який фактично ніколи і не працював.

От наприкінці минулого року батьки аж дорогу погрожували перекрити, бо "бачте каналізування відсутнє". А до того колись воно працювало? Ні. То чому зараз згадали? Відповідь відсутня.

Ну і ще маємо врахувати, що ми всі дуже хочемо змін, але самі змінюватись аж ніяк не хочемо. Правда, і зізнатись у цьому не можемо, бо як же самим себе критикувати?

- А що Вам не вдалось реалізувати у минулому році?

- Звичайно, що не все нам вдалось. Зокрема, ми віднайшли ресурс для початку капітального ремонту стадіону в селищі Маневичі, але, на жаль, селищна рада вчасно не виготовила проектну документацію, а тому ми не розпочали роботи у 2017 році і, відповідно, в цьому році вже не змогли отримати фінансування з державного фонду регіонального розвитку.

В нашому райцентрі так і не розпочалось впорядкування території навпроти автостанції. Не вдалось вирішити проблему транспортного сполучення із багатьма селами. Визнаю, що темпи ремонту доріг також були недостатніми. Звичайно, є ще ряд дрібніших справ і проблем, які з певних причин не вирішили.

- То це будуть стратегічні завдання на 2018 рік?

- Та ні, поточні проблеми не є стратегією. Так, якби ставив завдання працювати від виборів до виборів, то мені було б дуже важливо працювати так, щоб кардинально нічого не міняти, намагатись сьогодні і вже всім сподобатись, говорити тільки те, що хочуть від мене почути ну і т.п. Але це неправильно. Тому і не боюсь різких змін.

Взагалі 2018 рік я б назвав роком доріг, освіти і первинної (сільської) медицини. Адже цього року ми розпочинаємо реалізовувати Транскордонний проект на території Лісівської та Костюхнівської сільських рад. Суттєві ділянки доріг відремонтуються у селах Гораймівка, Рудники, Троянівка, Чорниж, а також між селами Старосілля та Годомичі. Звичайно, будемо продовжувати ремонти комунальних доріг і в інших селах.

Для шкіл ми закупимо нові парти, комп'ютери, плазмові телевізори і класні дошки у значно більших розмірах, ніж минулоріч. У понад 10 школах буде проведено капітальні та поточні ремонти. Кожен першокласник 2018-2019 року має навчатись в оновленому класі, який відповідатиме стандарту нової української школи. Опорні школи отримають обладнання для окремих кабінетів.

Приємно, що програма Президента України Петра Порошенка щодо реформування сільської медицини матиме практичну реалізацію і в нас у районі. Зокрема, відповідно до неї, плануємо у кожній амбулаторії зробити десь більший, а десь менший капітальні ремонти.

Ну і, звичайно, якщо вже не виникатиме проблем із тендерними процедурами, то мають розпочатись роботи по реконструкції приміщень під амбулаторії у північній частині смт Маневичі, селах Красноволя та Рудники. Також подали на погодження проект щодо будівництва нової амбулаторії у с. Троянівка. Всі сільські амбулаторії з 2018 року будуть забезпечені необхідним медичним обладнанням. Також, що дуже важливо, закупимо чимало нових автомобілів для сільських лікарів.

У поточному році потрібно капітально відремонтувати поліклінічне відділення, а також відкрити нове приймально-діагностичне відділення Маневицької ЦРЛ.

Думаючи про наступні покоління, ми маємо розпочинати виготовлення проектно-кошторисної документації каналізування Маневич та будівництва нових очисних споруд, оскільки згодом наші поля фільтрації, що біля ЦРЛ, опиняться в центрі забудови.

У закладах культури плануємо продовжувати капітальні та поточні ремонти, а також будемо реконструювати краєзнавчий музей для розміщення там історичної знахідки - човна-довбанки. Цьогоріч хотілося б провести другий районний фольклорний фестиваль "Поліський водограй" у Троянівці, а також започаткувати інші, над чим зараз вже працюємо.

Отже, планів маємо дуже багато. Тим паче, якщо у перший та другий рік роботи я багато часу марнував на переконання в правильності тих чи інших дій, то вже сьогодні ми плануємо та реалізовуємо ті проекти, за які ще пару років тому навіть думати було лячно. Але знаю одне, якщо запланувати і всім разом над тим працювати, то неодмінно буде результат.

Вірю, що Маневиччина стане оновленою і сучасною, головне не конфліктувати, не шукати чергову «зраду», а спільно працювати!

Коментарі
21 лютого
Вчора
19.02.2019
18.02.2019
17.02.2019
16.02.2019
15.02.2019
14.02.2019
13.02.2019
12.02.2019
Підписатися на наші новини
*ви у будь-який момент зможете відписатися від наших новин