Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter
Як у Маневицькому лісгоспі борються з шкідниками лісу
Як у Маневицькому лісгоспі борються з шкідниками лісу

Як у Маневицькому лісгоспі борються з шкідниками лісу

11:00 22.08.2018
746

Останнім часом в Маневицькому держлісгоспі зростає всихання соснових насадженнь, головний лісничий Віталій Пащук розповів Район.Маневичі як з цим потрібно боротись.

І цьому явищу є наукове пояснення. На думку науковців і лісівників основною причиною всихання соснових насаджень в умовах українського Полісся є ураження верхівковим короїдом та трахеомікозом хвойних порід, масовий розвиток яких спричиняють високі літні температури повітря протягом останніх років і викликана цим фактором засуха.

Земля втратила дуже багато води. У нас фактично не стало боліт. А ліс, як живий організм, відчуває нестачу води дуже тонко. В таких умовах він практично неспроможний боротися з комахами-шкідниками, – розповідає Віталій Пащук.

Виникає питання що до 2014 року короїд у лісах теж був, але чому саме зараз ситуація стала такою критичною. Всихання були, але не в таких обсягах. Зараз, у звязку зі зміною кліматичних умов, ліс дуже ослаблений, змінився суттево і температурний режим.

Вже із середини квітня короїд починає активне заселення сосни і йому вистачає лише одного місяця, щоб убити дерево. Така ситуація ускладнюється з року в рік. Ліс ослаблюється після кожного посушливого літа. Біологічно хвойні дерева в здоровому стані здатні самотужки боротися із шкідниками, які їх атакують. І цей механізм полягає в тому, що на місці пошкодження дерева комахою негайно виділяється живиця, яка блокує їй місце її «атаки».

При дефіциті води дерева ослаблюються, і якщо шкідників багато, дерево не встигає блокувати пошкодження комахами. У такому випадку масований напад дозволяє короїдам долати захист навіть найбільш життєздатних дерев.

Крім того, у період тиші всі рубки у Маневицькому лісовому господарстві зупиняються. А це якраз на руку, як кажуть, жуку-короїду, тому що виліт починається при температурі +16 , а «працювати» він починає за стійкого підвищення температури +6, через 3-4 тижні короїд залишає відпрацьоване дерево і мігрує на інші дерева. Тільки за минулий рік шкідником в угіддях ДП «Маневицький лісгосп» ліквідовано заходами боротьби 1128 гектарів лісу.

Це питання протягом кінця 2015 року та початку 2016 року вивчалось Українським науково-дослідним інститутом лісового господарства імені Висоцького, а саме його поліським філіалом, який розташований в місті Житомир.

В результаті досліджень науковці прийшли до висновку, що основним шкідником, який вражає дерева, на даний час є саме верхівковий короїд, а за ним ідуть вторинні в тому числі шестизубий короїд який пошкоджує найбільш цінну частину стовбура знизу доверху у зоні товстої кори, та ще до речі, переносить спори грибів, вони у результаті пошкоджень шкідника потрапляють в дерево і викликають захворювання дерев мікозами, тобто «закупорку судин», в результатиі чого деревина «синіє».

Відомо, що торік на базі ДП «Маневицьке лісове господарство» проходив науково-практичний семінар, де всім присутнім, у тому числі і представникам влади було показано «механізм» всихання дерев, продемонстровано шкідників, які є першопричиною враження дерев.

Після цього провели облік «вогнищ» враження з нанесенням їх на картографічні матеріали та надіслали до свого галузевого управління. На превеликий жаль, застосувати метод обприскування не вдасться, оскільки він неефективний, бо дані шкідники не харчуються хвоєю дерев, а м’яким камбіальним шаром, який розміщений між корою дерева і самою деревиною, порушуючи при цьому «кровообіг» дерева.

Тому обприскування не дасть бажаного результату, а призведе лише до хімічного «отруєння» території, хімікати ж потраплять на ягідники та грибниці.

Я особисто помітив, що є місця, де протягом 1,5-2 місяців здорове насадження гине повністю, – каже Віталій Гнатович.

Єдиним способом боротьби з даним захворюванням є проведення рубок. Найефективнішим методом боротьби з шкідником на даний час є проведення СОЗ (санітарно-оздоровчі заходи) а саме суцільної рубки «вогнища» шкідника з утилізацією спалювання порубкових решток, які зазвичай заселені короїдом.А час не терпить. Даний шкідник поводить себе дуже агрисивно.

Коментарі
17 лютого
Сьогодні
Вчора
15.02.2019
14.02.2019
13.02.2019
12.02.2019
11.02.2019
10.02.2019
09.02.2019
08.02.2019
Підписатися на наші новини
*ви у будь-який момент зможете відписатися від наших новин