Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter
Закільцьовані між собою чотири відеокамери
Закільцьовані між собою чотири відеокамери

Всевидяче око: як на Маневиччині стережуть ліси від пожеж і браконьєрів

12:30 04.09.2019
1086

Третину території нашої області займають ліси. Аби їх вберегти при надзвичайній (5 класу) пожежній небезпеці, яку часто оголошують на Волині протягом останніх років, в обласному управлінні лісового та мисливського господарства напрацювали ефективну систему захисту – встановили камери відеоспостереження. Дивитися за насадженнями допомагають ще й фотопастки, цілодобове патрулювання мобільних рейдових бригад, небайдужі краяни.

Завдяки всевидячому оку сучасної техніки в лісах Волині вже три роки не було масштабних пожеж. Одна телевізійна система спостереження (далі ТСС) вартує майже 100 тисяч гривень. Та в разі пожежі втрати для лісових господарств й держави будуть у рази більші. Не виключені і трагічні наслідки.

Першу камеру на Волині встановили у 1994 році в Маневицькому лісовому господарстві. Відтоді й почали за власні кошти осучаснювати пожежно-спостережні вежі у лісових масивах. Адже з державного бюджету надійшов лише один транш у 2010-му на встановлення трьох ТСС у держпідприємствах лісових господарств «Камінь-Каширське», «Маневицьке» та «Прибузьке». Загалом у 23 держлісгоспах області вже облаштували 51 пожежно-спостережну вежу, 34 із них обладнали відеокамерами.

Журналістка Район.in.ua дізнавалася, як працює система відеоспостереження при виявленні пожеж, як камери допомагають боротися з браконьєрами, лісопорушниками й стежити за дикими тваринами.

ПІД ПИЛЬНИМ ОКОМ ВІДЕОКАМЕР

Чи не найважливішим у боротьбі із будь-якими пожежами вважають їх своєчасне виявлення. Сьогодні за лісовими масивами Волині «наглядають» 34 телевізійні системи. Радіус дії кожної – понад 20 кілометрів. Спостереження проводять так, щоб одна відеокамера перекривала зони видимості іншої, дублюючи нагляд за кожною ділянкою лісових масивів. Оптика дозволяє максимально приблизити об’єкт. Обслуговує систему оператор у лісництві.

У Маневицькому лісовому господарстві, в якому в 1994 році встановили першу камеру на Волині, постійно оновлюють систему запобігання пожежам у лісових масивах.

На понад 52 тисячах гектарах території на чотирьох вежах встановили по відеокамері, які закільцювали між собою. Це дає змогу майже одночасно дивитися онлайн за понад 22 гектарами лісу Маневицького, Галузійського, Черевахівського і найвіддаленішого Новочервищанського лісництв. Пожежний спостерігач кожного з них дивиться за своєю територією, а черговий у лісгоспі – за всіма. Таким чином він перестраховує колег, які не помітили на підпорядкованих їм масивах займання.

За словами спостерігачів, раніше за будь-якої погоди доводилося по кілька разів за чергування підійматися на вежу й оглядати округу в бінокль. Це створювало незручності й не давало змоги максимально охопити лісові площі. Тепер же завдяки спеціальному диспетчерському пункту в режимі реального часу можна з комфортом дивитися за лісом. У пожежонебезпечний період черговий щодня з 9:00 до 21:00 моніторить ситуацію. Узимку камери вимикають.

«Помітивши дим над лісом, орієнтовно визначаю координати. Якщо, наприклад, це в Оконському лісництві, телефоную черговому і вже їхні працівники знаходять точне місце займання. Завдяки такій налагодженій співпраці протягом останніх років вдавалося оперативно гасити пожежі з мінімальними лісовими втратами», – розповідає про свою роботу спостерігач Маневицького лісництва.


У травні цьогоріч у Мощаницькому лісництві Звірівського лісомисливського господарства (Ківерцівський район) та у Прибузькому лісовому господарстві (Любомльський район) обладнали нові пожежні станції з сучасною системою відеоспостереження. На понад 40-метрових вежах встановили відеокамери, що безперервно повертаються по всьому периметру.

«Пожежному сторожу потрібно лише дивитися на монітор. Загалом із вежі видно лісові масиви не лише нашого лісництва, а й сусідніх і навіть частину Рівненської області. Зображення певних частин лісу можна збільшувати і пришвидшувати. Вежа обійшлася нашому господарству майже у 100 тисяч гривень, але вона того варта», – розповідає про систему відеонагляду головний лісничий «Звірівського лісомисливського підприємства» Вадим Читкайло.

До речі, у 2015 році контролювати волинські ліси від пожеж допомагала авіація. Після відеоспостереження авіапатрулювання тоді вважали найефективнішим методом охорони лісів від займань. Адже авіалісоохоронці точно визначали квартал масиву, де виникав дим чи вогонь. Це дозволяло оперативно прибути на місце пожежі й локалізувати її. Та через значні фінансово-ресурсні затрати на польоти, таке патрулювання скасували.

Натомість за допомогою відеокамер без виїзду в лісові масиви можна встановити координати навіть найменшого загоряння, що дозволяє швидко ліквідувати пожежу, зменшивши її обсяги.


БОРОТЬБА З БУРШТИНОКОПАЧАМИ І БРАКОНЬЄРАМИ

У лісах Волині кілька років тому в найпроблемніших місцях, привабливих для браконьєрів, крадіїв лісу чи незаконних копачів бурштину, встановили відеокамери, які бачать і вночі. Вони майже непомітні для стороннього ока – не більші мобільного телефону, але мають здатність фіксувати кожен рух. Пристрої прикріплені на деревах.

Читайте також: На Маневиччині затримали бурштинокопачів на місці злочину.


Щойно в поле зору камери хтось потрапляє, спрацьовує спеціальний датчик, а на телефон працівника лісової охорони відразу надходить сигнал із точними координатами місця порушення та фото. Той, хто потрапив у відеопастку, про це й не здогадується. Якщо це непроханий гість, його можуть одразу затримати.

Понад чотири роки тому ліси Маневицького району потерпали від навали охочих нажитися на «сонячному» камінні – бурштині. Майже півтора десятка гектарів лісу вщент перекопали лопатами й понищили помпами любителі легкої поживи та гастролери, які приїжджали не лише з інших районів Волині, а й з інших областей України.

Читайте також: Розничі: поліція при обшуках знайшла каміння зовні схоже на бурштин.


Спільними зусиллями правоохоронців та лісової охорони порушників таки вигнали. Щоправда, після себе копачі залишили глибокі вирви, які працівники лісу змушені були засипати. Вони ж на місці повалених дерев насадили нові.


Досі невелика кількість бурштинокопачів усе ж намагається збагатитися на незаконному заробітку та пробирається у ліси. Тому й нині ці території охороняють поліцейські й камери відеоспостереження.

Читайте також: У Куклах затримали бурштинокопача на місці злочину.

Браконьєри – це ще одне нашестя для лісу, особливо для його мешканців. Боротися з недобросовісними мисливцями у лісових угіддях Звірівського лісомисливського господарства, які багаті дичиною, вирішили теж за допомогою всевидячого ока відеокамер. Сучасну техніку встановили у місцях, де звірі бувають найчастіше, – поблизу годівничок чи солонців. Адже саме там браконьєрам найлегше вполювати свою здобич.

У цілях безпеки звірів лісівники не розголошують, яка є кількість камер, за потреби вони змінюють місця їх локації. Такі спостережні точки допомагають ще й вести облік дичини, контролювати кількість і поведінку тварин, вивчати їхні потреби, вчасно реагувати, коли потрібна допомога. Навіть можна упіймати на фото та відео рідкісного звіра чи птаха, про існування якого в угіддях лісівники досі навіть не знали. До речі, такий досвід уже давно застосовують у Європі, а його ефективність доведена роками.

24/7 НА ВАРТІ ЛІСУ ТА ЙОГО МЕШКАНЦІВ

У підпорядкуванні Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства діє 23 державних підприємства, до складу яких входить 124 лісництва. За безпекою у лісах слідкує 1121 працівник державної лісової охорони, з них 664 майстри лісу. У весняний та осінній періоди через недобросовісне господарювання місцевих жителів вони допомагають приборкувати ще й болотні та польові займання.

З початку пожежонебезпечного періоду працівники державної лісової охорони Волинського ОУЛМГ здійснили 206 виїздів на гасіння сільгоспугідь, сухої трави, торфовищ, що межують із лісом, на 2140 гектарах, провели 1800 рейдів, під час яких виявили 124 порушники. При високому класі пожежної небезпеки лісівники до патрулювання залучають інспекторів поліції, працівників державної екологічної інспекції та Управління державної служби надзвичайних ситуацій України в області.

«У пожежонебезпечний період ми перекриваємо всі другорядні дороги, що ведуть у лісові масиви. Цьогоріч встановили 300 шлагбаумів та заборонних знаків, облаштували 670 малих та 118 великих рекреаційних пунктів, чотири з них побудували в 2018-му. Доукомплектували інвентарем 21 лісову пожежну станцію, всі пункти зосередження протипожежного інвентарю в лісництвах. Прибрали захаращеності та вітроломи у пожежонебезпечних масивах і тих, що межують із населеними пунктами, сільськогосподарськими угіддями, дорогами, лініями електропередач, місцями відпочинку, полями видобутку торфу», – розповідає завідувач сектору охорони та захисту лісу ВОУЛМГ Віталій Півовар.

Використовують лісівники протипожежні смуги, перевірені практикою. Це своєрідний безпековий пояс між дорожнім чи залізничним полотном і лісом. Цьогоріч проорали 5165 кілометрів мінералізованих борозен, доглянули за 8906 кілометрами чинних, відновили дороги протипожежного призначення. До речі, у разі гасіння великих пожеж у лісогосподарських підприємствах Волинського ОУЛМГ є запас паливно-мастильних матеріалів.

Отож, завдяки ретельній систематичній роботі всіх служб, лісової охорони, громадських активістів із використанням сучасної техніки вдається берегти ліси Волині від пожеж, промислів браконьєрів і всіх тих, хто прагне швидкої поживи.Анна КАРАСЬ

Коментарі
24 вересня
Вчора
22.09.2020
21.09.2020
20.09.2020
19.09.2020
18.09.2020
17.09.2020
16.09.2020
15.09.2020