Маневичі – лісова окраса Полісся

Маневичі – лісова окраса Полісся

Маневичі – селище міського типу, центр Маневицького району Волинської області. Це найбільше селище Волині. Займає площу 4,41 тис. км2. За останніми даними в Маневичах проживає 11 880 осіб.

Містечко виникло у 1892 році як залізнична станція під час будівництва залізниці Ковель-Сарни. Іменовано за назвою поблизького села (тепер – с. Прилісне). Його населяли переважно євреї (прибл. 50%) та поляки (прибл. 30%). Також тут жили українці, німці і кілька родин з Бессарабії.

Майже все єврейське населення Маневич було знищено під час ІІ світової війни в 1942 році. Переважна більшість поляків залишила містечко після війни.

В 1923 році в Маневичах була утворена римо-католицька парафія Преображення Господнього. Спочатку костелом служила дерев’яна каплиця, яку збудували ще в 1915 році  як військову. Новий, мурований костел був побудований у 1933-1937 роках. Але після Другої світової війни радянська влада зачинила храм, влаштувавши в ньому склад мінеральної солі. Сіль, яка тут зберігалася протягом 40 років спричинила невідворотні руйнування. Пізніше сіль була висаджена у повітря, але зруйнувались склепіння і дах. 

Серед інших пам’яток Маневиччини туристи можуть ознайомитися із Залізничним вокзалом, який був побудований у 1905 р. Недалеко від Маневич (на автотрасі Маневичі-Луцьк) є унікальна гідрологічна пам'ятка – Оконські джерела. Вони відомі своєю неповторно чистою водою з особливим хімічним складом. У селі Старосілля кілька років тому було знайдено старовинний човен, вік якого від 300 до 500 р., довжина човна 13, і більше метрів, вироблений човен з старого дуба.

На території нараховується 52 об’єкта природно-заповідного фонду, з них: 1 – заповідник, 7 заповідних територій загальнодержавного значення. Частка площі природно-заповідних територій від площі району становить близько 4,3 %.

Культурна спадщина

Першу писемну згадку про населені пункти Маневиччини зустрічаємо в «Літописі Руському» за 1100 рік, коли на історичному з’їзді в Увітичах князь Святополк віддає Давиду Ігоровичу містечка Дубно і Чорторийськ.

Однією з найдавніших культурних спадщин є Свято-Преображенський храм села Четверня 1600 року. Цікаво, що цегляно-муровані стіни храму зберігаються вже понад 400 років. Секрет міцності муру полягає в тому, що у розчин додавали курячі і гусячі яйця з шкарлупою.На великі релігійні свята служба тут ведеться з використанням старовинного рукописного Євангелія 1636 року видання, загальною вагою 32 кілограми.

Сьогодні жителі Маневиччини можуть насолодитися різноманітними концертами, відпочити на озерах, влаштувати пікнік в лісі, прогулятися парком та відвідати місця культурної спадщини. На території Маневицького району розташований Черемський природний заповідник, який був створений з метою збереження типових та унікальних природних комплексів нашої області.









 

19/03/2024 Понеділок
18.03.2024
17.03.2024