Маневичанам розповіли про те, як відрізнити булінг від інших видів конфліктів

16 Листопада 2019, 14:00
Маневичанам розповіли про те, як відрізнити булінг від інших видів конфліктів 4271
Маневичанам розповіли про те, як відрізнити булінг від інших видів конфліктів

У багатьох жителів Маневицького району виникли запитання щодо булінгу, зокрема, як відрізнити цькування від інших схожих ситуацій.

Тому очільник Головного управлінні юстиції Волині Валентин Кухарик підготував кілька фактів про те, як розмежувати ці конфлікти та розповів які покарання чекають порушників.

Довідково, у Деснянському суді міста Києва винесли рішення в справі по булінгу, яким призначили штраф в розмірі понад 100 тис. грн.

Тут постраждалому заподіяли тілесні ушкодження середньої тяжкості. Підставою для бійки двох однокласників стали неприязні стосунки, які й викликали в одного із них умисел на таке порушення. Під час розгляду справи, потерпілий пред’явив цивільний позов про відшкодування матеріальної та моральної шкоди.

В суді неповнолітнього правопорушника визнали винним у завданні тілесних ушкоджень середньої тяжкості, йому призначили покарання у вигляді 1 року позбавлення волі. Однак його звільнили від відбування призначеного покарання, якщо протягом одного року іспитового строку не вчинить нового злочину і виконає покладені на нього обов`язки:

  • Періодично з`являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації.
  • Повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання, роботи та навчання.

Також у суді задовольнили цивільний позов і тепер з батьків порушника  стягнуть матеріальну шкоду у розмірі 2676 грн та моральну шкоду в розмірі 100 тисяч гривень.

Для булінгу (цькування) характерно:

  • Системність, тривалість дій.
  • Чітко визначені ролі – агресор та постраждалий.
  • Чітко визначена мета – завдання шкоди та приниження.
  • Нерівність сил.

Поодинокі випадки, без бажання заподіяти шкоду, не будуть вважати булінгом. Також не буде цькуванням одноразовий неповторюваний акт. Кожен має право на вільне вираження думок, тому під дію Закону це теж не підпадає. Наприклад, під час змагань один учень завдав фізичного ушкодження іншому шляхом удару м’ячем у спину. Булінгом це не буде, адже ситуація була випадковою. Чи так само під час ігор, коли одна дитина штовхнула іншу, не бажаючи заподіяти шкоду.

Тож за булінг неповнолітньої чи малолітньої особи передбачають: 

  • Штраф від 850 до 1700 грн або громадські роботи від 20 до 40 годин.
  • Якщо булінг вчинила група осіб або повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, законом встановлено штраф від 1700 до 3400 грн або громадські роботи на строк від 40 до 60 годин.
  • Якщо знущання вчинить дитина до 16 років — відповідатимуть її батьки або особи, що їх заміняють. До них застосують штрафи від 850 до 1700 грн або громадські роботи на строк від 20 до 40 годин.
  • Якщо керівник закладу освіти не повідомить органи Національної поліції України про відомі йому випадки цькування серед учнів, до нього застосують покарання у вигляді штрафу від 850 до 1700 грн або виправних робіт до одного місяця з відрахуванням до 20 % заробітку.

Якщо дитина стала жертвою булінгу, звернутися за кваліфікованою правовою допомогою можна до Єдиного контакт-центру безоплатної правової допомоги за номером 0 800 213 103. Він працює цілодобово, а також є безкоштовним у межах України. Окрім того, діти мають право безоплатно отримати послуги адвоката (складання заяв, представництво в суді). А отримати необхідну психологічну допомогу батьки та діти можуть за номером 116-111 на Національній дитячій «гарячій лінії» з питань захисту прав дітей.

У кожному випадку потрібно проаналізувати ролі сторін, мету їх дій та наслідки. Булінг спрямований на приниження жертви. На сьогодні вже є судова практика, коли винних притягнули до відповідальності. До одного із кривдників застосували громадські роботи, а не штраф, в якості стягнення.

Читайте також: Маневичанам розповіли як отримати компенсацію за неякісні послуги салону краси

Коментар
28/03/2023 Вівторок
28.03.2023